Blogi

square-icon POSTITUSED

Täna räägime säästmisest. Kütuse vähem tarbimine ei tähenda vaid loodussõbralikkust - säästlikkus aitab ka raha kokku hoida. Kütusekulu kokkuhoidmiseks on mitmeid lahendusi - lisaks sisepõlemismootori efektiivsuse tõstmisele on võimalik ka juhi käitumist paremuse poole suunata ning mitmeid protsesse muuta.

Siin on viis võimalust, kuidas vähendada kütuse tarbimist:

 1. Osta uued autod.

  Moodsam tehnoloogia on pea alati puhtam ja suudab kütusest efektiivsemalt energia kätte saada. Uued sõiduautod ja veokid kulutavad vähem kütust, lisaks on need tihti ka turvalisemad ja mugavamad. Seega saab autoparki uuendades lisaks kütusekulu vähenemisele teha heameelt ka oma töötajatele.
 2. Mõõda, kui säästlikult su juhid sõidavad.

  Et midagi paremaks muuta, pead sa seda esmalt mõõtma. Teadmata, kui säästlikult üks või teine autojuht sõidab, ei ole võimalik hinnata, kas olukord muutub paremaks või halvemaks. Näiteks, Fleet Complete’i GPS-põhine autopargi haldustarkvara aitab mõõta juhtide sõidustiili - kes kui tihti äkilisi kiirendusi, pidurdamisi ja järske pöördeid teeb. Veokite puhul saab mõõta ka kütusekulu ning soovi korral veel teisigi lisamõõdikud määrata. 

  Screenshot 2019-04-17 at 10.54.56
 3. Premeeri säästlikke juhte.

  Nüüd, kui mõõdad juhtide sõidukäitumist, premeeri kõige tublimaid juhte. Tee sellest lausa ettevõttesisene võistlus. Konkurents tekitab hasarti ja võiduhimu - peagi tahavad kõik säästlikumalt sõita ning näevad selle nimel aktiivselt vaeva. Auhinnaks sobib nii rahaline preemia kui ka lisapuhkusepäevad.
 4. Planeeri sõite paremini.

  Kui päevas on vaja teha mitmeid sõite, näiteks teha kliendikülastusi või viia kaupa kohale, on võimalik oma marsruuti optimeerida. Sihtkohtade järjestust muutes võib päevas kokku hoida kümneid (heal juhul isegi sadu) kilomeetreid. See tähendab ka kokku hoitud aega ning kütuse- ja rahasäästu. Fleet Complete’i tööülesannete juhtimise lahendus võimaldab just seda teha. Tööülesannete järjekorra saab nupulevajutusega optimeerida - süsteem leiab marsruudi, mis võimaldab kulutada kõige vähem aega, kütust ja aitab seega otseselt kulusid säästa. Kui plaan valmis, saad tööülesanded otse töötaja nutiseadmesse saata.
 5. Sõida vähem.

  See soovitus võib kõlada ülemäära lihtsustatult, aga on tegelikult väga oluline. Mõtle läbi oma sõidud - on need kõik ilmtingimata vajalikud? Mis on nende tulemus? 200 kilomeetri kaugusele väikest pakikest kohale viia pole ilmselgelt mõtet. Samamoodi võib märkamatult kütust neelata kümme väikest sõitu. Ehk on kauba kohaleviimiseks kuluefektiivsem lahendus - näiteks pakiautomaat? Või tasub kutsuda klient enda juurde kontorisse? Nii säästaksid kütust ja võidaksid juurde ka tööaega.

 

Nagu näed, siis sõiduki endaga oli seotud ainult üks soovitus. Suur mõju kütusesäästule on protsesside muutmisel, olukorra mõõtmisel ning juhtide motiveerimisel. Kusjuures kütuse kokkuhoid võib ulatuda mitmekümne protsendini. 

 

  sept 19, 2019     Mihkel Külaots